Proč a jak se starat o kování oken

Otevírání a zavírání okna se stalo samozřejmou činností. Nad mechanismem, který to umožňuje, se dávno nikdo nepozastaví. A bohužel, ani náležité nepostará. A to je chyba.

Veškerá moderní okna, ať už z hliníku, plastu nebo euro-dřevěných profilů ovládáme pohodlně klikou díky systému celoobvodového kování. A toto celoobvodové kování oken a balkonových dveří je komplexní mechanismus, který pro správnou funkčnost potřebuje i náležitou péči. 

Pravidelnou údržbou a péčí o vaše okna a dveře lze předejít závadám na kování, poškození samotných oken i možnému poškození majetku. Zároveň nemusíte následně vynaložit větší finanční obnos na jejich opravu.

Jak taková klika funguje?

To velmi názorně uvidíte na videu na YouTube (na videu je kování Roto NT, ale funkčnost obvodového kování je u všech značek kování, s malými rozdíly, stejná). Obdobně funguje kování jak na plastových, dřevěných (euro) i hliníkových oknech. 

Již při samotné instalaci oken s celoobvodovým kováním je třeba minimalizovat poškození způsobené prachem, maltou, vlhkostí a dalšími stavebními materiály. Kování je již z výroby ošetřeno např. bílou vazelínou. V kombinaci s prachem může vazelína posloužit jako brusivo. Tím dojde k poškození pohyblivé části kování ve velice krátké době.

Jak dlouho vydrží nové okno bez seřízení?

Každý výrobce kování doporučuje minimálně 1x ročně kování promazat (ve ztížených podmínkách klidně i častěji). Společně s promazáním by měla proběhnout i kontrola funkčnosti jednotlivých dílů kování. Rovnou veškeré díky pečlivě seřiďte, aby okna splňovala všechny parametry. 

Dokonce na samotném kování bývá už od výrobce vyraženo doporučení o ročním mazání. 

       jahrlich_olen.              znacka_mazani_1_jahr_olen

Na nových oknech máte nárok na jedno záruční seřízení zdarma. Také byste měli obdržet návod, jak o svá okna pečovat. Pokud si na následnou údržbu oken netroufnete a raději to svěříte specialistům, obraťte se na naše pečlivé techniky. Zařídí vše potřebné, včetně výměny vadných dílů. 

Čím je možné celoobvodové kování mazat ? 

K mazání kování, kde neproběhla pravidelná údržba, doporučujeme použít například: Coyote Konkor 101, WD-40 Specialist Bílou vazelínu, Debbex Bílá vazelínu. Klasické WD-40 je skvělé na uvolnění zatuhlých dílů.

Výrobci kování doporučují pro pravidelnou údržbu a mazání kování spreje s PTFE, např. Coyote PTFE nebo WD-40 Specialist PTFE.

Na kování není vhodné používat jakékoliv agresivní chemické prostředky typu Savo a podobně, dojde tím k porušení povrchové úpravy a následné korozi. Opravdu není dobrý nápad stříkat např. na panty v koupelně Savo. Tvorbě plísně tím nezabráníte a akorát si poškodíte kování.

Na ošetření těsnění oken lze použít vazelínu, mastek nebo tekutý silikon. 

 

Návody, jak svépomocí seřídit okna a jak o ně pečovat:

Roto NT - Pokyny pro bezpečný provoz a obsluhu; Návod k údržbě; Pokyny pro seřízení

Maco Multi-Matic - Návod k obsluze a údržbě vč. seřízení

Maco Multi - Návod na obsluhu a údržbu

Winkhaus ActivPilot Uživatelská příručka - Návod k údržbě okna a kování

Winkhaus proPilot - návod na ovládání a seřízení

G-U UNI-JET Návod na obsluhu, údržbu a seřízení

Siegenia Titan - návod na údržbu a seřízení

Siegenia Titan - Návod na ovládání a ošetřování

Schüco - Návod na údržbu plastových oken

Schüco VarioTec - Údržba a demontáž; Návod na údržbu; Návod na seřízení

 Promazání kování ROTO Promazání kování Maco  Promazání kování Winkhaus